zajęcia pilatesu u certyfikowanych trenerów i na profesjonalnej sali

Warszawa-Bemowo

Piękna figura i zdrowe ciało!
Gwarantuję to,
Anna Podsiedlik

Zapoznaj się z grafikiem zajęć

Dieta wegetariańska. Zdrowa? Odchudzająca?

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa i odchudza?
Wiele osób uważa dietę wegetariańską za najzdrowszą, do tego odchudzającą. Czy tak jest?

Wegetarianizm polega na świadomej rezygnacji z mięsa oraz innych produktów odzwierzęcych – smalec, jajka, mleko, sery. Wybieramy ten sposób żywienia z różnych powodów. Często etycznych, filozoficznych, zdrowotnych lub ekonomicznych. Dieta wegetariańska jest korzystna dla zdrowia, gdy stosuje się ją rozważnie. Racjonalnie ułożona zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób cywilizacyjnych. Dlatego przed przejściem na wegetarianizm trzeba wiedzieć, co jeść i jak układać jadłospis, żeby sobie nie zaszkodzić.

Spoglądając na produkty dostępne w wegetariańskim sposobie żywienia, warto zadać sobie pytanie, czy te produkty na pewno przysłużą się naszemu zdrowiu?  Nie tylko wtedy kiedy Twoją motywacją jest idea ratowania zwierzęcego życia musisz wiedzieć jak się odżywiać, aby nie stracić na swoim zdrowiu. Musisz wgłębić się w temat i dostrzec, że odżywianie w tym nurcie musi być precyzyjne. Musisz wiedzieć gdzie szukać źródła roślinnego białka, z czym go łączyć, aby dostarczyć odpowiednich aminokwasów. Musisz przeprosić się z tabelami indeksu glikemicznego i wybierać produkty o niskim indeksie. Nie możesz podjadać czipsów i paluszków jeśli dieta ma zredukować nadmierną wagę. Poszukaj pomocy u specjalstów w okresleniu pór, jakości i wielkości posiłków, jeśli twoim celem jest dodatkowo zrzucenie kilogramów. Zadbaj o zdrowe przekąski w ciągu dnia. Nie mogą być wysokokaloryczne lub z dużą zawatością cukru. Wyjątkiem jest czas tuż po intensywnym treningu– wtedy należą Ci się cukry proste, ale nie baton!:-) tyko jabłko.

Aby organizm mógł właściwie funkcjonować, potrzebuje wielu składników odżywczych: białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin, minerałów, wody. Ważna jest ich ilość, proporcje, a także, jak wspomniałam wcześniej jakość. Zapotrzebowanie na pożywienie w dużym stopniu zależy od Twojego wieku, budowy anatomicznej, trybu życia, metabolizmu, wreszcie upodobań smakowych. Więcej energii potrzebuje osoba, która regularnie ćwiczy w siłowni, mniej przesiadująca godzinami przed telewizorem. Inne zapotrzebowanie na witaminy i pierwiastki ma rozwijający się organizm dziecka, a inne osoby dorosłej. Nie ma diety uniwersalnej. Co dobre dla jednego, drugiemu może nie służyć. Dlatego dieta wegetariańska powinna być dobrana indywidualnie, tak żeby niczego organizmowi nie zabrakło. Wymaga nieco wysiłku i czasu, ale przygotowanie posiłku nie zajmuje więcej czasu niż posiłku z diety mięsnej:-) 

Nie od wczoraj wiadomo,że "dieta oparta na produktach roślinnych jest największą bronią w walce z chorobami. Wbrew powszechnej wiedzy żywieniowej wpajanej nam od wielu lat i nieaktualizowanej zgodnie z najnowszymi badaniami, taka dieta wcale nie jest niedoborowa pod względem zawartości białka. Produkty roślinne dostarczają nam wystarczającej ilości dobrego jakościowo białka (ok. 10%), gdyż rośliny jako grupa zawierają wszystkie aminokwasy, z których białka są zbudowane. Przecież to właśnie z nich zwierzęta żywiące się głównie roślinami otrzymują wszystko, co potrzebne do wzrostu i rozwoju" *

Co więcej, mało kto wie, że wysoka wydajność białka zwierzęcego nie idzie wcale w parze ze zdrowiem.

Bez względu na styl odżywiania, pożywienie ma być dla Ciebie energią potrzebą do funkcjonowania. Nie powinno obciążać, zapychać, odbierać Ci witalności. Nie sięgaj po wegetariański fast food – pizza z warzywam, naleśniki czy frytki. Złe węglowodany, jak np. pszenne pieczywo i ciastka, cukier, słodkie napoje, powodują skok insuliny i cukru we krwi. Ponadto żywność typu fast food, czyli kombinacja złych węglowodanów oraz nasyconych kwasów tłuszczowych (bułki słodkie) zawiera także sztuczne tłuszcze trans, które nie tylko są groźne dla naczyń krwionośnych człowieka, ale również niekorzystnie wpływają na płodność.

Sięgaj po kasze. Sięgaj po warzywa w każdej postaci – surówki, duszone, gotowane, pieczone. Sięgaj po owoce na drugie śniadanie. Zwróć uwagę na moc owsianki. Stosuj przyprawy takie jak kolendra, rozmaryn, kardamon, imbir,kukuma, cynamon i inne. Otwórz się na ten świat pełen aromatu.

Pamiętaj, źle zbilansowany posiłek  pozbywia cię mozliwości dostarczenia odpowiedniej ilości witamin i minerałów, a w rezultacie utratę sił i zdrowia. Witaminę B12, dobrze jest suplementować, ale tylko dobrymi suplementami wysokiej jakości.

Wszystko co jemy ma znaczenie. Wszystko jak jemy ma znaczenie. Wszystko kiedy jemy ma znaczenie. Dieta wegetariańska jest sposobem na dłuższe, lepsze, zdrowsze życie. Jeśli chcesz zachować witalność musisz być czuja/czujny, świadoma/y i dbać o dostarczanie organizmowi niezbędnych warości odżywczych!:-)

Nie poddawaj się jeśli na początku będzie ciężko. Warto!  Korzystaj z przepisów kulinarnych na naszym blogu. Jedz zdrowo i smacznie. Ciesz się tym!

Jeszcze kilka szczegółow;

Specjaliści od zdrowego żywienia w trosce o polepszenie stanu zdrowia radzą:

    • jadać regularnie, a dzień zaczynać od pełnowartościowego śniadania

    • zrezygnować z tuczących przekąsek, po które chętnie sięgamy miedzy posiłkami

    • jadać do 5 niezbyt obfitych posiłków dziennie

    • ostatni posiłek spożywać na 3 godziny przed snem

    • spokojnie i bez pośpiechu spożywać jedzenie

    • przestrzegać zróżnicowanej diety bogatej w błonnik, białko, dobre węglowodany oraz nienasycone kwasy tłuszczowe

    • pić dużo wody i unikać słodzonych napojów gazowanych

    • unikać fast foodów

    • osoby pracujące umysłowo za biurkiem powinny przeznaczyć na ruch co najmniej 30 minut dziennie

    • wyrobić w sobie nawyk przygotowywania posiłków w domu według zaleceń zdrowej diety, wtedy w dużej mierze zapanujemy nad szkodliwymi tłuszczami i złymi węglowodanami

Czy jest coś co musisz jeszcze  zmienić? Jeśli tak, zmeń już dziś!
 

Pozdrawiam,
Ania Podsiedlik-Ciebiera
Trener Personalny/Doradca ds Diety i Suplementacji osób zdrowych i aktywnych.

* vimed.pl "Wegetarianizm znów na topie"